Testy dla szczeniąt
Przedszkole dla szczeniąt
Posłuszeństwo
Flayball
Agility
Ratownictwo
Domowy hotelik u Kasi Darowskiej
Można pod moim okiem
Kontakt
Moje psy w szkoleniu
Kolejnie zaplanowane mioty.

 

 

Z powodu zawieszenia działalności hodowli, w najblizszym czasie nie planuję żadych miotów.

Przedszkole dla szczęniat

Czyli czym skorupka za młodu nasiąknie...

Wielogodzinne narady rodzinne zaowocowały zgodnym wyborem rasy, hodowli, terminu i wreszcie upragnione zwierzę jest już w Waszym domu. Dla wielu z Was zaczynają się pierwsze problemy. Jak zaprzyjaźnić się z nowym domownikiem, jak nauczyć go czegokolwiek, jakich błędów nie popełnić?
Co robić, żeby Wasze szczenię wyrosło na inteligentnego, zrównoważonego i posłusznego pieska, nie doprowadzając Waszego domu do ruiny, a Was do rozstroju nerwowego?

Oto moja propozycja:

Na pomysł przedszkola dla szczeniąt wpadłam kilka lat temu, po wychowaniu przeze mnie mojego drugiego użytkowego psa.
Okazało się bowiem, że im wcześniej zaczynałam edukację moich szczeniąt, tym większe osiągałam z nimi sukcesy szkoleniowe. Praca z nimi jako psami dorosłymi to była już tylko przysłowiowa "bułka z masłem".

Bsa, pierwsza moja suczka (owcz. niemiecki) w wieku 12 miesięcy zdała eksternistyczny egzamin na Psa Towarzyszącego I stopnia otrzymując 199pkt na 200pkt możliwych i złoty medal za I miejsce.

Dzidzia, druga moja suczka (owcz. belgijski Tervueren) taki sam eksternistyczny egzamin zdała w wieku 9 miesięcy i otrzymała 196pkt i również złoty medal za I miejsce. W wieku 15 miesięcy Dzidzia zadebiutowała na Mistrzostwach Polski Psów Towarzyszących, gdzie z dobrą punktacją zajęła 6 lokatę na ok. 80 psów i okazała się najlepszym psem oddziałowej wrocławskiej ekipy.

Jak to możliwe?
Do jakiej ciężkiej pracy zmuszałam moje małe szczeniaczki - zapytacie?
Już widzę grymas niezadowolenia na Waszych twarzach...
To nie tak!
Posłuchajcie...
Nie chodzi tu wcale o wielogodzinną wyczerpującą i męczącą pracę szkoleniową opartą na bezustannym powtarzaniu tych samych poleceń!!!
Tu po prostu chodzi o zabawę!
Tak właśnie!!!
Po prostu wspaniałą zabawę, nic innego!


Jednym z celów nauki w takim przedszkolu jest wpojenie młodemu psu podstawowych zasad posłuszeństwa, ale w sposób bez stresowy, poprzez zabawę popartą dużą ilością smacznych kąsków i lawiną pochwał. Nie ma tu mowy o nudnym i monotonnym toku nauczania! Cała sztuka takiej edukacji polega na odpowiednim motywowaniu szczenięcia do nauki, co daje fantastyczne efekty i zakodowuje wykonywanie poleceń jako zajęcie szalenie przyjemne i radosne.
Co istotne, poprzez zabawę tworzy się między Wami a Waszym psem więź emocjonalna.
W przedszkolu poznacie podstawowe zasady komunikacji w relacji właściciel-szczenię, nauczycie się języka w jakim możecie się ze swoim psem  porozumieć. Nawiążecie z nim kontakt, staniecie się dla niego wspaniałym kompanem do zabawy, zbudujecie sobie autorytet, jak również ustalicie hierarchię
Istotnym celem przedszkola jest nawiązywanie przez młodego psa pozytywnych kontaktów z ludźmi i pobratymcami, nauczenie się życia w stadzie. Pies, który za młodu nie zaprzyjaźni się z otoczeniem, będzie się go bał, a niejednokrotnie ze strachu atakował, co jest katastrofą w przypadku psa dużej rasy, lub rasy groźnej!
Dobrze ułożony program ćwiczeń wspomoże rozwój szczenięcia, zarówno emocjonalny , umysłowy jak i fizyczny. Według badań naukowych przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych, im wcześniej szczenięta wystawione są na działanie przeróżnych bodźców zewnętrznych, takich jak: zmienne otoczenie, bezustanne poznawanie nowych przedmiotów, nowych ludzi i im więcej podróżują, i uwaga: im więcej od nich wymagamy - wyrastają na bystrzejsze, inteligentniejsze, radzą sobie o wiele lepiej w życiu, i w efekcie stają się po prostu mądrzejsze.
Im szybciej pies zacznie się uczyć, tym większe osiągnie rezultaty bez względu na to o jakiej dziedzinie mówimy: posłuszeństwie, Agility, zaganianiu owiec, tropieniu itd.

Podczas zajęć pomagamy nie tylko w edukowaniu szczenięcia, ale także zajmujemy się rozwiązywaniem przeróżnych problemów wychowawczych. Pomagamy w zwalczaniu złych i uciążliwych nawyków, staramy się pokierować rozwojem szczenięcia w jak najkorzystniejszy sposób, a Was nauczyć jak z nim postępować w przeróżnych sytuacjach, jakie się Wam przytrafią.

Pies, który w wieku 2-3 miesięcy trafił do przedszkola i uczęszczał do niego min przez 2-3 miesiące, a Wy jego właściciele codziennie poświęcicie mu choćby pół godziny na trening w zabawie, chętniej będzie się Wam podporządkowywał podczas dorastania i dojrzewania. Będzie stwarzał znacznie mniej problemów wychowawczych. Jeśli będziecie chcieli w późniejszym okresie szkolić psa dorosłego także sportowo i jeździć na zawody, to z takim przygotowaniem nie napotkacie specjalnych przeszkód.

Dlatego też powinniście zastanowić się, czy nie warto poświęcić odrobinę uwagi nowemu domownikowi i już od pierwszych dni Waszej znajomości nie popracować nad tym, żeby w przyszłości Wasz nowy przyjaciel, pozytywnie nastawiony do wszystkiego co go otacza, odważnie i radośnie towarzyszył Wam podczas spacerów.

Decyzja oczywiście należy do Was.

Przestrzegam przed pseudo przedszkolami, jakich cała masa powstała w tej chwili w Polsce. Zdarzyło mi się słyszeć o przedszkolach gdzie szczenięta są brutalnie karcone, nie spuszcza się ich w czasie zajęć ze smyczy, a instruktorzy są po prostu nieodpowiedzialni.
Zanim wybierzecie przedszkole, zasięgnijcie porady wśród jego uczestników. Porządny zakład szkolenia na pewno umożliwi Wam kontakt ze swoimi obecnymi lub byłymi kursantami!

o badaniach naukowych przeczytałam w: "Inteligencji psów" autor: Stanley Coren

zapraszam do obejrzenia zdjęć z zajęć w przedszkolu dla szczeniąt

Copyright Kasia Darowska - Bank'y 2011 Olejki eteryczne dla zwierząt - Domowy hotelik u Kasi Darowskiej - Można pod moim okiem - Biblioteczka - Galerie zdjęć - Autor